اوقات شرعی

مقام معظم رهبری

مرکز مطالعاتی و کاری که یک راهبرد صحیح و همه جانبه را درباره مسئله زن بررسی، دنبال و اجرایی کند نداریم.این مرکز باید به وجود بیاید.

     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 35
    کد: 200930
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۹/۰۴/۲۰

    بررسی مستندات کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان

    نشست بررسی اسناد بین المللی در حوزه ی زنان برگزار شد.
    بررسی مستندات کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان

    در نشست بررسی اسناد بین المللی در حوزه ی زنان مطرح شد
    در این نشست دوروزه که با حضور خانم دکترعلاسوند، شنبه ۷تیر و سه شنبه ۱۰ تیرماه، به صورت آنلاین برگزار شد، سرکار خانم دکتر علاسوند در روز اول به توضیح مختصری درباره ساختارسازمان بین الملل و معرفی اجمالی مفاهیم حقوق طبیعی و حقوق اساسی پرداخته و پس از توضیح مفاهیم اصلی، مستندات کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان را به اجمال بررسی کرده و اشاره کردند که این کنوانسیون 30ماده دارد و بیشترین واکنش منفی و به دنبال آن بیشترین حق رزرو را گرفته ،که 16ماده اول آن برای ما بسیار مهم است . و از جمله مفاد آن این است که مادری نقش اجتماعی است . و زن و مرد در ایجاد و انحلال ازدواج مساوی اند . و به دنبال تساوی در آموزش و پرورش است که اختلاط دو جنس را در فضای آموزشی راهکار مناسبی میداند، ضمن اینکه تجارت زن برای فحشا را ممنوع می داند ولی اگر کسی آن را با تمایل انجام دهد کشوری نباید مانع شود. کمیته رفع تبعیض نیز ناظر برحسن اجرای این معاهده شکل گرفته است. لکن کشور ما به این کنوانسیون نپیوسته است.
    در نشست دوم نیز، به بررسی سند پکن که به برنامه اقدام و عمل هم معروف است و از سند های توصیه ای محسوب میشود پرداختند و اضافه کردند که این سند برنامه ای است برای اجرا و تحقق کلیات کنوانسیون رفع تبعیض علیه زنان ،که از مختصات کلی این سند این است که :
    1- این سند 12عرصه را به عنوان عرصه های نگران کننده زنان مطرح میکند که در کمیسیون مقام زن هرساله یکی یا دو عرصه از آن بررسی میشود .
    2-از دیگر ویژگی ها این است که در هر عرصه ای ابتدا در چند صفحه به توصیف جایگاه آن مطلب میپردازد به شکلی که خواننده احساس بیگانگی نمیکند .
    3-مخصصه دیگرش این است که در هر عرصه یک اهدافی را مطرح میکند و برای رسیدن به آن اهداف یک اقداماتی را پیش بینی میکند .که کاملا متنوع و بر اساس شرایط ساختار حاکم بر جهان است .
    4-از جمله ویژگی اش آن است که بزرگترین تجمع زنان برای رسیدگی به امور زنان برای تصویب آن شکل گرفت که قریب 7000زن در آن حضور داشتند .
    لذا این سند به علت عملیاتی بودنش به راحتی در کشور ها نفوذ کرد و کشور ما هم آن را امضا کرد. البته با اعلام رزروهایی نه به طور مطلق . لذا باعث شد به نظر برسد سندی چند فرهنگی است . اما با توجه به رویکرد آن معلوم میشود سندی کاملا اروپایی، امریکایی است .
    ایشان در آخر با اشاره به سازمان همکاری کشورهای اسلامی و تشکیل مجمع فقه در آن از اعلامیه حقوق بشری اسلامی مصوب این اجلاس قدردانی کردند و از جمله ایرادات این اجلاس را دولتی بودن آن و این که افراد با تخصص غیر دولتی نمیتوانند در آن حضور یابند مطرح کردند. اما با این همه این اجلاس بخش مشاوران هم دارد که ابراز امیدواری از حضور جوانان دانشمند به زودی در این میدان کردند .
    گفتنی است این نشست های تخصصی دوروزه به صورت ماهیانه درسالن اجتماعات مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها و با همکاری هیئت اندیشه ورز خانواده و سبک زندگی مرکز مدیریت خراسان برگزار می گردد، که به دلیل شرایط موجود به صورت آنلاین و غیر حضوری برگزار شد. این دوره با عنوان طرح تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده، ویژه طرح مباحث زن و خانواده بوده و از تیرماه 1398 آغاز شده است. 

    تعداد بازدید: 35
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 1
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر