• پنج شنبه،21 آذر 1398
 • ورود
اوقات شرعی

مقام معظم رهبری

مرکز مطالعاتی و کاری که یک راهبرد صحیح و همه جانبه را درباره مسئله زن بررسی، دنبال و اجرایی کند نداریم.این مرکز باید به وجود بیاید.

     
   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 22
    کد: 180982
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۸/۰۵/۲۷

    منشا اصلی تفاوت های جنسیتی زن و مرد کیفیت خلقت و ذات آنان است.

    سومین نشست علمی تفاوتها ونقش های جنسیتی برگزار گردید.
    منشا اصلی تفاوت های جنسیتی زن و مرد کیفیت خلقت و ذات آنان است.


    حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای عباس آینه چی عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده قم در سومین نشست علمی پیرامون "تفاوت ها و نقش های جنسیتی " عنوان کردند : روانشناسی غرب از این جهت که خودش را محدود به تجربه کرده است ضعیف عمل میکند و نمی تواند انسان را خوب بشناسد زیرا هرکس انسان را از یک دید نگاه میکند و یک نظریه می دهد.
    استاد آینه چی در سومین نشست علمی دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده که 24 و25 مرداد ماه در سالن اجتماعات مدرسه علمیه اسلام شناسی حضرت زهرا سلام الله علیها برگزار شد، ضمن بیان تاریخچه ای در مورد علت و منشاء اصلی تفاوت های جنسیتی زن و مرد بیان داشتند که: بین کلمه جنس و جنسیت باید تفاوت قائل شد؛ بحث وبررسی در مورد جنسیت از سال 1968 در روانشناسی ظهور و بروز پیدا کرده و اولین مقاله تاثیرگذار در این حوزه در همین سال توسط ویستاین با عنوان " قانون علمی،روانشناسی زنانه را تشکیل می دهد" به رشته تحریردرآمد.
    ایشان با بیان اینکه انسان دارای دو دستگاه هورمونی و عصبی می باشد و آغاز این تفاوت ها در دوره تشکیل جنین می باشد به بیان دیدگاه و نظریات پژوهشگران برتر در این حوزه مانند کلبرگ ، گلیگان ، هورنای ، چادورو و... که بعضا ناقد نظریه فروید هستند پرداخت.
    آینه چی در ادامه به بیان تفاوت ها در نوزدان دختر و پسر و سپس کودکان و بعد ازآن تفاوت های تاثیرگذار در دوران بلوغ بین دختران و پسران پرداخت و در مورد تفاوت های غالبی بین مردان و زنان در بزرگسالی مطالبی را بیان نمود و در بحث نقش های جنسیتی علل اصلی و موثر در نقش ها را دو عامل کلیشه ای جنسیتی و محیط عنوان و توضیحاتی پیرامون آن ارائه کردند.
    این عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات زن و خانواده محورهایی را برای پژوهش در حوزه زن و خانواده که مساله ی مردم و جامعه و همچنین مجامع علمی بوده را عنوان کردند و از پژوهشگران حاضر در نشست خواستند با توجه به علایق فردی موضوع و مساله ای را انتخاب نموده و به صورت تخصصی و عمیق درآن زمینه فعالیت نمایند.
    در پایان نشست علمی استاد محترم منابع غنی و تخصصی ای را برای عمق بخشیدن به دانش پژوهشگران معرفی نمودند و از آنان خواستند برای شناخت بهتر و دقیق تر از عنوان نشست به مطالعه کتب لاتین در کنار کتب فارسی بپردازند.
    شایان ذکر است این نشست ها با عنوان" تفاوت ها و نقش های جنسیتی" طی دو روز و در راستای برگزاری دوره تربیت پژوهشگر در حوزه زن و خانواده تشکیل شده و گارگاه های تخصصی در زمینه مسائل زنان و خانواده پنجشنبه هر هفته با حضور اعضای مرکز تخصصی زن و خانواده اسلام شناسی برگزار می شود. 

    تعداد بازدید: 22
    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
    کد امنیتی:
     
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر